сряда, 12 март 2025 г.

Управление

Дунавска България (Първо Българско Царство) 681 - 1018. Съществува 337години. 7Век, 8Век, 9Век и началото на 10Век.

Оправление ханство с титла хан: от Аспарух до Хан Пресия̀н I 681г. -  852г.

Оправление княжество с титла княз: от Княз Борѝс I до управлението на Цар Симео̀н I Велѝки.

Царство българия : от Цар Симео̀н I Велѝки до падането под Византиска власт.

Второ Българско Царство 1185 - 1396 Съществува 211 години. В края на 12Век, 13Век, 14Век. 

Управление мунархия,  държава е феодална държава, империя.

Постепенно османските турци навлизат в българска територия, като първо завладяват Северна Тракия и постепенно превръщат Търновското царство във васално княжество. После и цялата БЪЛГАРИЯ пада под Османско иго, робство, владичество.

Османско иго

Създаване държава в държавата преди освобождаването на България.

Вътрешната революционна организация (ВРО) е българска национално-революционна организация, основана и изградена от Васил Левски в периода 1869 – 1872 г.

През 1871 г. Васил Левски приготвя Устав на организацията известен като „Нареда на работниците за освобождението на българския народ“. Разработен е в духа на своите политически възгледи: освобождение на България от турците чрез повсеместна революция на народа и създаване на страна като демократична република с гаранции за равенството на всички жители без значение техния етнос и религия.

Създаването на Третата българска държава е предвидено в предварителния Санстефански мирен договор от 3 март (19 февруари стар стил) 1878 година между Руската империя и Османската империя, който слага край на Руско-турската война, и последвалия го окончателен Берлински договор от 13 юли (1 юли стар стил) 1878 година. Берлинският договор обособява Мизия и Софийското поле във васалното на Османската империя Княжество България. В рамките на империята остава автономната област Източна Румелия с административен център Пловдив, която практически съвпада по територия с днешна Южна България. Македония и Одринска Тракия също остават в територията на Османската империя. Поморавието остава в границите на Сърбия, а Северна Добруджа е предадена на Румъния.

Княжество България 1

След края на войната територията на новата българска държава е поставена под Временно руско управление. То организира свикването на Учредително събрание, което поставя основите на Третата българска държава с приемането на Търновската конституция на 28 април (16 април стар стил) 1879 година. 

Първата е Търновската, която е приета през 1879 г. Управление чрез Парламент и княз.

На 6 септември 1885 г. в Пловдив е обявено Съединението на Източна Румелия с Княжество България. На 22 септември 1908 г. България обявява юридическата си независимост от Османската империя.

Княжество България и Източна Румелия в едно княжество.

Княжество България 2

Опитите на освобождаване и пресединяване на Македония и Одринска Тракия се проваля. Става част към границите на Сърбия.

Минава през две световни войни:

В края на Втората световна война след обявената Съветско-българска война, навлизането на съветски войски на българска територия и преврата на 9 септември 1944 г., България попада в съветската сфера на влияние.

Провежда се референдум за премахването на монархията и с приетата през 1947 г. т.нар. Димитровска конституция, България е обявена и става Народна република. През 1971 г. е приета нова Конституция на Народна република България.

Тя е отменена от Димитровската, действала в периода 1947 до 1971 г

Която от своя страна е отменена от Живковата Конституция, влязла в сила през 1971 г. и действала до 1991 г.

В края на 1989 г. Тодор Живков е принуден да се оттегли и на негово място като председател на Държавния съвет застава Петър Младенов, който на следващата година става първият президент на България.

След публични протести на опозицията през лятото на 1990 г. Младенов се оттегля от поста си и от активен политически живот. На 1 август 1990 г. Желю Желев е избран за президент на България. На 15 ноември 1990 г. Народна република България е преименувана в Република България. На 12 юли 1991 г. е приета нова Конституция на Република България.

Действащата в България конституция е от 1991 г. Тя е приета от 7-то Велико народно събрание на 12 юли 1991 г. и е обнародвана на 13 юли 1991 г., когато влиза в сила.

Конституцията на България е върховният и основен закон на България.

Всички закони, актове и укази на Народното събрание, президента и Министерския съвет трябва да отговарят на конституцията. За съответствието на законите и указите се произнася Конституционния съд на България при отправено питане до него.

Няма коментари:

Публикуване на коментар