Глава четвърта
Родословно дърво на Рода Крумова династия
- В Сина е хана в момента.
- В Зелено са неговите братя
- В Лилаво са сестрите
- В розаво е дъщерите
- В Св. Син са синовете
- В Оранжаво са съпругата
- В малки букви и скоби са семейството на всеки.
Хан Крум 803 – 814
е средновековен български
монарх, възкачил се на престола след Кардам. По време на неговото управление България засилва позициите си на Балканския полуостров и в Европа при разпада на Аварският хаганат раширява граници към Европа.благодарение на множество победи на бойното поле. В края на управлението на Крум България владее огромна територия, разпределена между 8 съвременни държави, като контролира почти целите територии на днешните България и Словакия, цяла Румъния и Молдова, по-голямата част от Сърбия и Унгария, части от Югозападна Украйна и Северозападна Турция.
Крумовите закони са първите общовалидни български закони от IX век, въведени от владетеля Крум.
Крум прави и първите стъпки към административна реформа, за която съдим от Хамбарлийския надпис. Той премахва племенната автономност в Тракия и поверява областта на кавхана, ичиргу-боила и брат си. Практиката до този момент е саракта да се поделя на център, ляво и дясно. С този си акт Крум прекъсва тази традиция и започва промяната на държавно-административната система. Управителите на новите области са назначавани пряко от владетеля, а не както дотогава – от племенните вождове на славяните. Освен това територията на областта престава да зависи от територията, обитавана от дадено племе. По времето на Крум славяните започват да се превръщат в част от аристокрацията на България и да получават политически длъжности. За първи път имаме славянско на име на български пратеник – Драгомир.
Граници на България при Крум – в тъмножълто до 803 г., в светложълто при Крумовото управление
Победите му в битките на Балканите заздравяват позициите на България не само пред Византия, но и в цяла Европа, издигайки страната като трета по сила на континента. Той продължава обединението на славяните на полуострова, а след него основна цел на българските владетели става завладяването на Константинопол.
син Омуртаг.
Омурта̀г 814 -831 е български владетел, син на Крум. Управлява България от 814 до 831 г.[3] Сключва 30-годишен мирен договор с Византия. Това му помага да продължи укрепването вътре в държавата. Предприема усилена строителна дейност. Страхува се от засилването на византийското влияние в ханството и затова предприема гонения срещу християните.
Деца
Звиница
(Баща на хан Пресиян)
Енравота По сведения на охридския архиепископ Теофилакт Охридски (живял и творил през XI век) Енравота попада под влиянието на пленения от хан Крум византийски учен епископ Кинам и приема от него християнското кръщение (под името Боян), вследствие на което е убит мъченически. Канонизиран е като Свети мъченик Боян-Енравота, княз Български.
Чества се на 28 март.
28 март, имен ден имат Боян, Бояна, Боянка, Албена, Бойко, Бойка, Боко
Маламир
Маламѝр е средновековен български владетел от Крумовата династия, управлявал Първата българска държава от 831 до 836 г.Младият хан продължава и строителната дейност на своя баща. По негово време е завършено водоснабдяването на Плиска и е присъединен днешен Пловдив. Във външната си политика се стреми да поддържа добри отношения с Франкската империя и с Византия.
Маламир умира неочаквано и по неизвестни причини през 836 г. и тъй като не оставя наследници, престолът е зает от племенника му Пресиян – син на брат му Звиница.
Персиан 1
Раширява границите до Бяло море.
Византийският император Теофил нарушава 30-годишния мирен договор, подписан с Омуртаг, и през 836 г. предприема поход срещу България. Българите, начело с кавхан Исбул, отговарят, като навлизат във византийските територии и стигат чак до Одрин. После се отправят към Пловдив и след преговори с жителите му влизат в града. Оттогава градът е включен в пределите на България. Този град по онова време има важно стратегическо значение за овладяването на Родопската област, както и за прекъсване на римския път Виа Милитарис (Виа Диагоналис) на Балканския полуостров, който свързва Сигиндунум (дн. Белград), Сердика (дн. София) и Константинопол, и сухоземната връзка между Солун и Константинопол. Тези събития са описани в каменен надпис, известен като „Маламирова летопис“.
Деца
Докс Български
Борис I
Княз Борѝс I 852-889г(срещан и като Богор, Богорис; на гръцки: Βόωρίς; Βόγορίς), почитан от Православната църква като Св. Княз Борѝс I (Михаил) Покръстител е български владетел, който налага християнството и въвежда славянската писменост в България. Той управлява от 852 до 889 г. и отново за кратко през 893 г., когато детронира първородния си син Владимир Расате и възкачва на престола другия си син Симеон.
Преди покръстването и приемането на християнство като основна религия на българите. От началото до Княз Борис 1 религията е била Тенгризъм
Промените са много за България през това царуване, ще го сложа в оделна глава....
Няма коментари:
Публикуване на коментар