Глава 5
Княз Борѝс I 852 – 889 г.
Княгиня Мария Българска е съпругата на Борис I Покръстител. За нея е известно много малко – майка е на четиримата сина и двете дъщери на Борис: княз Владимир-Расате, княз Гавриил, цар Симеон I, княз Яков, княгиня Евпраксия Българска и княгиня Анна Българска. Името ѝ е засвидетелствувано само веднъж в приписка на известното Чивидалско евангелие от 867 г., която изброява царстващата фамилията на Борис I:
По същото време княз Борис приема радушно учениците на Кирил и Методий – Наум, Ангеларий и Климент, изпращайки Климент Охридски като епископ в Охрид със задачата да създаде книжовна школа в областта Кутмичевица. През 893 г. Климент е заменен в Охрид от Наум. Борис, както и Симеон, уреждат просвещението на българите в Охрид и славянската книжовност.
След продължително 36-годишно управление, през 889 г. Борис се отказва доброволно от престола в полза на сина си Владимир-Расате и се оттегля в манастир.
Не очаквайки синът му да се опитва да върне обратно езичевската религия, разбирайки за това той се връща в столицата сваля го от трона и на негово място поставя Симеон на престола, както и преместването на столицата от Плиска във Велики Преслав.
Преславският църковно-народен събор от края на 893 или началото на 894 г. е едно от най-значимите събития в епохата на Първата българска държава и на княз Борис I, на който събор се решава следното:
- Княз Владимир да бъде детрониран и на престола да се възкачи брат му Симеон.
- Столицата на България да бъде преместена от Плиска в Преслав.
- Византийското духовенство в страната да бъде прогонено и заменено с български клирици. Известно е, че през 893 г. Климент Охридски става епископ на Драгвиста и/или Велица.
- Българският език да замени гръцкия в богослужението. С това той става официален език на българската държава.
- Княз Владимир да бъде детрониран и на престола да се възкачи брат му Симеон.
- Столицата на България да бъде преместена от Плиска в Преслав.
- Византийското духовенство в страната да бъде прогонено и заменено с български клирици(клѝрът, клѝра, само ед., м.
1. В християнската църква — всички духовници. Събирам клира.
2. Място пред олтара, където се изпълняват богослужебните текстове.). Известно е, че през 893 г. Климент Охридски става епископ на Драгвиста и/или Велица.
- Българският език да замени гръцкия в богослужението. С това той става официален език на българската държава.
Родословие на Цар Симеон
Георги Сурсувул (George Sursuvul, Sursubul) е български болярин при управлението на цар Симеон I Велики, пръв пълководец, върховен главнокомандващ в българската войска и един от първите държавни дипломати при Петър I. Негова сестра е съпругата във втория брак на цар Симеон Велики и майка на цар Петър, Иван и Вениамин - Боян Мага. В последните години от царуването си Симеон го определя за съуправител и наставник на младия цар Петър I, с когото повеждат военен поход и сключват мирния договор с Византия за „Дълбок мир“, по който цар Петър е признат от Константинопол за император, жени се за дъщерята на василевса Ирина Лакапина, а Българската Патриаршия е канонично призната.
Дете от първия брак:
Михаил
(Той е най-възрастният син на цар Симеон I и на първата му съпруга. По-голям полубрат е на цар Петър I. Лишен е от баща си от престола по неизвестни причини и замонашен.)
от втория брак:
дъщери
Вениамин
Петър I (наследник)
Преславската книжовна школа е първата книжовна школа в България, основана от княз Борис I през 885 или 886 в столицата Плиска. В нея е създадена кирилицата.
Охридската книжовна школа е създадена в Охрид през 886 – 916 г. от Климент Охридски, малко след създаването на Преславската книжовна школа. От 893 до 910 година в Охридската книжовна школа работи дошлият от Преслав Наум Преславски. Разположена е в областта Кутмичевица и с останали важни културни центрове градовете Девол, Дебърца, Главиница и Велика.
Период на средновековната българска литература.
Симеоновият Златен век е свързан и със създаването на оригинални богословски и светски произведения
- „За буквите“ (на старобългарски: Ὀ писмєнєхь) е единственото запазено полемическо съчинение от Черноризец Храбър, вероятно писано в края на 9 век, около 893 година.
- Черноризец Храбър (на старобългарски: Чрьноризьць Храбръ) е средновековен български духовник и писател.
- Йоан Екзарх (на старобългарски: Їѡаннъ Єѯархъ) е средновековен български писател и преводач, един от най-важните представители на Преславската книжовна школа от края на 9 и началото на 10 век.
- Със своите повече от двадесет кръстокуполни църкви
- Златната църква или църква „Свети Йоан
Глава 7
Цар Петър I
Имало едно време един цар той се казва Петър насладил царство на три морета от неговия баща и дядо те водели много тежки битки и войни със съседни страни за да постигнат тези граници на тяхната държава. Същото време създали Преславската книжовна школа и Охридската книжовна школа, развивайки Българската писменост се появяват и писари, описвайки Българската история през следващите години и векове.
Да проследим приказката за
цар Петър 1 по-подробно....
Няма коментари:
Публикуване на коментар