Глава 54
Края на Втората световна война
Животът е историята на България ще е разгледаме с по точки.
Клипа описва участието на България във Втората световна война.
Важно да се знае какъв ужас е донесла таз война.
Воени договори и мирни договори
- Втората световна война е глобална война, която продължава от 1 септември 1939 г. до 2 септември 1945 г. и се превръща в най-мащабния военен конфликт в историята на човечеството. Почти всички страни в света, включително всички Велики сили, в определен момент се включват във войната, присъединявайки се към един от двата противостоящи военни съюза – Съюзниците и Тристранния пакт.
Стоманения пакт ,Германско-италианският договор за съюз и дружба е подписан в Берлин на 22 май 1939 г. Той е споразумение между нацистка Германия и фашистка Италия в навечерието на началото на Втората световна война.
Тристранният пакт е военно-политически съюз на Германия, Италия и Япония, основен участник във Втората световна война.
Страните от Оста (по наименованието на Оста Рим – Берлин – Токио) или страните от Тристранния пакт е военен съюз между Хитлеристка Германия, Кралство Италия, Японска империя и други държави, участвали във Втората световна война и противостоящи на Антифашистката коалиция.
Съюзниците във Втората световна война се нарича военно-политическият съюз, обединил противниците на Страните от Оста през Втората световна война. Съюзът популярно е наричан още Антихитлеристка коалиция или Антифашистка коалиция.
Примирието на Италия с Антихитлеристката коалиция е документ от времето на Втората световна война, който слага край на войната между Италия от една страна и страните от Антихитлеристката коалиция от друга.
Англо-Съветско споразумение Споразумението е подписано седмици след нападението на Германия срещу Съветския съюз и представлява формално присъединяване на Съветския съюз към Съюзниците във Втората световна война. През пролетта на 1942 година Англо-съветското споразумение е заменено от по-подробния Англо-съветски договор.
Антикоминтерновският пакт е подписан на 25 ноември 1936 г. от Германия и Япония в Берлин. Целта на пакта е да се бори срещу Комунистическия интернационал (Коминтерна) – организация, обединяваща комунистическите партии по света и ръководена от Москва, СССР. Основното съдържание на пакта е формулирано като съглашение, с което се задължават участниците в случай на конфликт със СССР „незабавно да се обсъдят мерки, необходими за защита на общите интереси“.
Вторият виенски арбитраж е политическо решение на нацистка Германия и фашистка Италия от 30 август 1940 г., в резултат на което Унгария получава Северна Трансилвания от Румъния. Румъния се вижда принудена да отстъпи и Южна Добруджа на България по силата на Крайовската спогодба поради натиска на Съветския съюз за връщането на Бесарабия. Съветите предлагат със Соболевата акция на България и Северна Добруджа.
Полско-съветският договор за ненападение (на полски: Pakt o nieagresji Polska – ZSRR) е двустранен договор между Полша и СССР, сключен през 1932 г. По мнението на част от историците, договорът е нарушен на 17 септември 1939 г. от страна на СССР в резултат на нахлуването на съветски войски в Полша (други историци считат, че към момента на навлизането на Червената армия, Полша като държава е престанала да съществува и не може да се говори за нарушаване на договора).
Договорът за дружба и граници е договор между СССР и Германия, подписан на 28 септември 1939 г.
Договорът за ненападение между Германия и Латвия е подписан на 7 юни 1939 г.
Договорът за ненападение между
Германия и Полша
Споразумението „Разрушители срещу бази“
сключено на 2 септември 1940 година, между Съединените щати и Великобритания.
Капитулацията от Казерта е частичната безусловна капитулация на германските сили в Италия в края на Втората световна война.
Компиенското примирие от 22 юни 1940 г. е споразумение между Германия и правителството на Франция начело с маршал Филип Петен за прекратяване на военните действия между двете страни по време на Втората световна война.
Московският мирен договор между СССР и Финландия е сключен на 12 март 1940 г., с което се завършва Съветско-финландската война (1939 – 1940), известна като Зимната война.
Потсдамското споразумение е споразумение, подписано в Потсдам между Съветския съюз, Съединените щати и Великобритания на 2 август 1945 година като заключителен документ на Потсдамската конференция.
Договорът от Сан Франциско е мирен договор, подписан на 8 септември 1951 година, слагащ край на войната между Япония и 48 от Съюзниците във Втората световна война.
Договорът „Две плюс четири“ (на немски: Zwei-plus-Vier-Vertrag) е международен договор, сключен в Москва на 12 септември 1990 г. между двете германски държави – Западна Германия и Източна Германия – и четирите държави, окупирали Германия след Втората световна война – Великобритания, Съветския съюз, Съединените щати и Франция. С договора, влизащ в сила на 15 март 1991 г., четирите държави победителки във Втората световна война се отказват от всички свои права в Германия, откривайки пътя за Обединението на Германия.
Няма коментари:
Публикуване на коментар