Най-големите градове в България и тяхното развитие
Градовете в България към 9 януари 2023 година са 254 на брой
Районите за планиране у нас са обособени с цел статистическо отчитане на териториалните единици съгласно изискванията на Евростат. Те не представляват административно-териториални единици.
Северозападен регион Северозападният регион включва областите- Видин, Враца, Ловеч, Монтата и Плевен.Най-важното за регионите в България:
1. Северозападен;
Северозападният район за планиране е един от шестте района за планиране в България, включващ областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Плевен.
ОбластитеМонтана
- Село До̀бри дол
- Село До̀лно Лѝнево
- Село Орсо̀я
Добридолският манастир „Света Троица“ е действащ мъжки манастир в Северна България на Българската православна църква, Видинската епархия, Ломската духовна околия. Намира се на 4 километра южно от село Добри дол (Община Лом) край шосето Лом – Видин, на 22 км от Лом и на 35 км от Видин. Разположен е в дол, в който някога са били застроени с. Добри дол и манастирът, днес известен като Добридолски манастир. На около 200-300 метра на юг от манастира се намира аязмо с лечебна вода, наречено на светиите Козма и Дамян.
В района на Орсоя е открит некропол от късната бронзова епоха.
Град Лом
Община Лом
- Село Долно Линево, селото се намира на брега на р. Дунав, на 5 км източно от град Лом. Селото не е транзитно.
- Село Ста̀нево - Църквата „Свето Възнесение“ в Станево е на близо 200 години. Църквата в селото повече от половината е разположена под земята, само малка част от стените е над земята. Църквата я е имало още по турско време. Някога хората са се криели в нея, за да не ги заколят турците и да могат да се научат на четмо и писмо, защото турците правели всичко каквото си поискат, но в църква не влизали.
- Село Ковачѝца - Според легендите заселниците в Горно Линьево са българи – бегълци от „маджарски или влашки“ гонения в Южните Карпати доста по-рано от заселването на „Баба Стойнина могила“. Селището им е било близо до съвременното село Линьево (бивше Долно Линьево). Кръстено е било на името на съпругата на войводата, който е управлявал земите в Южните Карпати – Лиляна. Издадени са три тома „История на село Ковачица“.
Община Брусарци - През общината преминават два участъка от Железопътна мрежа на България:
Община Чипровци
Релефът на общината е високо- и среднопланински, като територията ѝ изцяло е в пределите на Западна Стара планина и Западния Предбалкан.
Село Бѐлимел, над селото има старо Римско градище, руини от което могат да бъдат видени и днес. Още по времето на траките северозападна България е била обитавана от племето трибали, което обяснява множеството открити древни предмети като накити или сечива.
Според местни легенди селото е унищожено след Чипровското въстание от 1688 година и жителите му се изселват....тук
Село Го̀рна Ковачѝца -Димановата къща. В селото има читалище Бистър ум и библиотека.
Село Го̀рна Лу̀ка и село Превала
Природна даденост е пещерата „Мишин камик“, но вътре като се тръгне по главната галерия на запад се влиза в една широка зала, от тавана на която се спуска кух сталагмит, приличащ на камбана. Звукът, който той издава при удар наподобява камбанен звън. Затова тази зала е наречена „Камбаната“.
Село Желѐзна, село Мартѝново, село Мѝтровци,
Равненско градище e защитена местност в България. Намира се в землището на село Равна.
Село Чѐлюстница има 6 обекта, обявени за паметници на културата.
Град Чипровци
община Вършец - Клисурският манастир „Св. св. Кирил и Методий“
петрохански проход
Водопад „Врачанска Скакля“
Ж.П. Мездра – Бойчиновци – Брусарци – Видин и Мездра-юг – Руска Бяла;
Републиканската пътна мрежа
9 пътища I клас
- Републикански път I-1
- Републикански път I-2
- Републикански път I-3
- Републикански път I-4
- Републикански път I-5
- Републиканският път I-6
- Републикански път I-7
- Републикански път I-8
- Републикански път I-9
2. Северен централен;
3. Североизточен;
4. Югозападен;
5. Южен централен;
6. Югоизточен.
Днес страната е разделена на 28 области и 265 общини, в които има обособени 3160 кметства. Това административно деление се определя с Президентски указ през 1999 г. за утвърждаване границите, административните центрове на области и общини, включени в тях. Тези 28 области съвпадат с окръците, съществували от 1959 до 1987 г.
Няма коментари:
Публикуване на коментар