петък, 21 март 2025 г.

 Най-големите градове в България и тяхното развитие

Градовете в България към 9 януари 2023 година са 254 на брой

Районите за планиране у нас са обособени с цел статистическо отчитане на териториалните единици съгласно изискванията на Евростат. Те не представляват административно-териториални единици. 

bg_map

Северозападен регион Северозападният регион включва областите- Видин, Враца, Ловеч, Монтата и Плевен.Най-важното за регионите в България:

1. Северозападен;

Северозападният район за планиране е един от шестте района за планиране в България, включващ областите Видин, Враца, Ловеч, Монтана и Плевен.

Областите
Монтана
Община Лом
  • Село До̀бри дол
  • Село До̀лно Лѝнево
  • Село Орсо̀я


Добридолският манастир „Света Троица“ е действащ мъжки манастир в Северна България на Българската православна църква, Видинската епархия, Ломската духовна околия. Намира се на 4 километра южно от село Добри дол (Община Лом) край шосето Лом – Видин, на 22 км от Лом и на 35 км от Видин. Разположен е в дол, в който някога са били застроени с. Добри дол и манастирът, днес известен като Добридолски манастир. На около 200-300 метра на юг от манастира се намира аязмо с лечебна вода, наречено на светиите Козма и Дамян.


В района на Орсоя е открит некропол от късната бронзова епоха.

Град Лом

Основан е още от траките с името Артанес. Предполага се, че селището в днешните си граници е основано през 1695 г.През 1798 г. Лом пострадва от кърджалиите. 

Кърджалийството е част от феодалните размирици в Османската империя в края на XVIII и началото на XIX век, поради което периодът е наречен „кърджалийско време“. Терминът не трябва да се бърка с наименованието на град Кърджали, който по това време е малко селище.

 С развитието на корабоплаването по Дунав след 1830 г. нараства и значението на града.
Голям тласък в развитието му дава построяването на шосето до София и превръщането му в главно експортно пристанище за Виена (Австрия). Това оказва и голямо влияние върху архитектурата на града. Към 1869 г.(били сме още под османско владичество,  с Априлското въстание от 1876 г. и Руско-турската освободителна война от 1878 г.Българиа е свободна)в него е имало около 120 магазина, 148 търговски кантори, 175 бакалници, 34 кафенета, 6 хотела, 2 мелници.
Лом се гордее с възрожденските си традиции. В него е основано едно от
първите читалища в България (1856 г.), създадено е първото женско дружество в България (1858), играе се едно от първите театрални представления в страната. Тук работи народният будител Кръстьо Пишурка. За този период на Лом подробно свидетелства Константин Иречек в своя Български дневник, след като пристига през 1879 г. в Княжество България през Ломското пристанище. През 1880 г. градът наброява 7500 жители.

Тук започва всеки ден да се събира мало и голямо. Това е началото и на  Ломската читалищна библиотека.  Библиотечната дейност се активизира след основаването на Ломското гражданско дружество „Развитие” (1848 г. ) и особено след 1909 г., когато Читалището се премества в новата си сграда.

Пристанище Лом е от национално стратегическо значение като пресечна точка на двата Паневропейски коридора №4 и №7, определени от Европейския съюз за приоритетно развитие. Освен река Дунав, свързваща повечето Източно- и Западноевропейски държави, пристанището е отворено и за транзитни товари от Македония и Гърция....

Община Лом



  • Село Долно Линево, селото се намира на брега на р. Дунав, на 5 км източно от град Лом. Селото не е транзитно.
  • Село Ста̀нево - Църквата „Свето Възнесение“ в Станево е на близо 200 години. Църквата в селото повече от половината е разположена под земята, само малка част от стените е над земята. Църквата я е имало още по турско време. Някога хората са се криели в нея, за да не ги заколят турците и да могат да се научат на четмо и писмо, защото турците правели всичко каквото си поискат, но в църква не влизали.
  • Село Ковачѝца - Според легендите заселниците в Горно Линьево са българи – бегълци от „маджарски или влашки“ гонения в Южните Карпати доста по-рано от заселването на „Баба Стойнина могила“. Селището им е било близо до съвременното село Линьево (бивше Долно Линьево). Кръстено е било на името на съпругата на войводата, който е управлявал земите в Южните Карпати – Лиляна. Издадени са три тома „История на село Ковачица“.

Обработваемата земя на община Монтана възлиза на 454 142 дка, разпределена както следва 2005г:
В община Монтана са възстановени напълно земеделските площи, като при това положение делът на частната собственост върху земеделските земи става водещ, следван от общинската (18 833 дка). На територията на общината съществува и държавна собственост върху земеделски терени, държавната и поземлената собственост на Българската православна църква.

Собственост на земята, в това число:

Общинска частна – 18 833 дка.Частна – 394 552 дка.Държавна частна – 8 220 дка. 

Община Брусарци - През общината преминават два участъка от Железопътна мрежа на България:

Община Чипровци

Релефът на общината е високо- и среднопланински, като територията ѝ изцяло е в пределите на Западна Стара планина и Западния Предбалкан.

Село Бѐлимел, над селото има старо Римско градище, руини от което могат да бъдат видени и днес. Още по времето на траките северозападна България е била обитавана от племето трибали, което обяснява множеството открити древни предмети като накити или сечива.

Според местни легенди селото е унищожено след Чипровското въстание от 1688 година и жителите му се изселват....тук

Село Го̀рна Ковачѝца -Димановата къща. В селото има читалище Бистър ум и библиотека.

Село Го̀рна Лу̀ка и село Превала 

Природна даденост е пещерата „Мишин камик“, но вътре като се тръгне по главната галерия на запад се влиза в една широка зала, от тавана на която се спуска кух сталагмит, приличащ на камбана. Звукът, който той издава при удар наподобява камбанен звън. Затова тази зала е наречена „Камбаната“. 

Село Желѐзна, село Мартѝново, село Мѝтровци

Равненско градище e защитена местност в България. Намира се в землището на село Равна.

Село Чѐлюстница има 6 обекта, обявени за паметници на културата.

Град Чипровци

община Вършец - Клисурският манастир „Св. св. Кирил и Методий“

петрохански проход

Водопад „Врачанска Скакля“ 



Ж.П.  Мездра – Бойчиновци – Брусарци – Видин и Мездра-юг – Руска Бяла;

Републиканската пътна мрежа 

9 пътища I клас 

  1. Републикански път I-1
  2. Републикански път I-2 
  3. Републикански път I-3
  4. Републикански път I-4 
  5. Републикански път I-5 
  6. Републиканският път I-6
  7. Републикански път I-7
  8. Републикански път I-8 
  9. Републикански път I-9
Републикански път I-1 (По цялото си протежение пътят е част от Европейски път Е79 Орадея – Крайова – Видин –Монтана - София – Солун.)



2. Северен централен;
3. Североизточен;
4. Югозападен;
5. Южен централен;
6. Югоизточен.

Днес страната е разделена на 28 области и 265 общини, в които има обособени 3160 кметства. Това административно деление се определя с Президентски указ през 1999 г. за утвърждаване границите, административните центрове на области и общини, включени в тях. Тези 28 области съвпадат с окръците, съществували от 1959 до 1987 г.

Няма коментари:

Публикуване на коментар