четвъртък, 6 март 2025 г.

 Глава 21

Битката при Никопол се състои на 25 септември 1396 г. 

На 26 септември Баязид заповядва екзекуцията на между 3 и 10 хиляди пленници като отмъщение за убийството на турци в Оряхово от французите. Той също е разгневен от големите си загуби в битката, въпреки крайната победа. Пленниците под 18 години той запазва за собствената си армия или продава в робство. Някои успяват да избягат и да се завърнат у дома, но мнозина загиват.

Люксембургски основава рицарския Орден на Дракона на 12 декември 1408 г. 

Орденът на Дракона има за цел процъфтяването на европейската култура, готика, катедрали, замъци и рицарски дух. 12 декември 1408 г. През 1396 г. в кралство 

Неговата словенска кралица Барбара фон Цили за организиране на нов кръстоносен поход срещу турците в България. 

Принц Константин II Асен и принц Фружин на България се присъединяват към Ордена на Дракона.

През 1461 г., с което изчезват последните остатъци от Византийската империя в Мала Азия и на Балканския полуостров. Победата на принц Янош Хуняди в Битката при Белград през 1456 г. спасява Унгария от турците за 70 години и отмъщава за падането на Константинопол.

Въстанието на Константин и Фружин започнало през 1404 или 1408 г. е военна кампания за отхвърляне на османското господство в Източните Балкани. Сведенията за нея са доста оскъдни и подробностите продължават да бъдат обект на дискусии сред историците. Почти нищо не се знае за хода на действията; спорни са въпросите за годините на началото и края, за точния район на разпространение и т.н. Сърби, унгарци и власи взимат участие във въстанието на страната на Константин и Фружин.

В 1403 – 1404  владетелите на застрашените Унгария, Сърбия, Босна, Влашко сключват военен съюз воден от бъдещия император

 Сигизмунд I.

Към този съюз се присъединяват Константин II Асен (син на видинския цар Иван Срацимир) и неговият първи братовчед княз Фружин (син на цар Иван Шишман).

Възползвайки се от вътрешната криза в Османската империя през 1408 г., те прогонват турците от Видин. Подпомогнати от влашкия войвода Мирчо Стари, а по-късно от босненския крал Остоя и унгарския владетел Сигизмунд, те вдигат в Тимошко и Пиротско първото въстание против османското владичество на Балканския полуостров.Въстанието първоначално имало успех, но през 1409 Баязидовият син Сюлейман обаче успял да изтласка въстаналите войски към долината на река Морава, където им нанесъл поражение.

Въстанието срещу Муса Челеби избухва през април 1412 година в земите на Североизточна България.Потушено е от османците и завършва с разрушаването на крепостта Овчага в Източна Стара планина. Довежда до принудително разселване на българско население, което се е включило в него.

Глава 22



Няма коментари:

Публикуване на коментар