Глава 57
Руската империя става много силна в управлението на династия Романови.
Пред Европа се изправя две Велики империи османската и руската.
Между руско-турските войни се изгражда Нова военна стратегия.
Европа създава съюзи спрямо заплаха от тези две империи. Понякога Съюзът е с Русия понякога с Османската империя Зависи кой надделява във влиянието си в европа.
Но едва ли някой очаквал че в Русия се ражда нова страшна сила която със своите виждания може да доведе до Голям ужас на европейско континент.
В частност комунизъм се нарича и обществено-политическата, икономическа и идеологическа система, изградена от тоталитарните режими в Съветския съюз и страните от неговата сфера.
Владимир Илич Улянов (на руски: Владимир Ильич Ульянов), по-известен като Владимир Илич Ленин (на руски: Владимир Ильич Ленин) или само Ленин, е руски и съветски политик и държавен деятел, революционер и един от главните организатори и ръководители на Октомврийската революция.
Русия през октомври 1917 г. и оказало влияние на световната история за десетилетия напред. Официалното ѝ название в СССР е Велика октомврийска социалистическа революция (ВОСР). Русия е вече под комунистическа власт.
Въпросът за съществуването на заповедта на Ленин за убийството на Николай II и семейството му остава спорен в съвременната историография: повечето историци признават вероятността за нейното съществуване, но има и възражения.
България е най- наясно с едно от писането и образованието нямо по голяма сила. пет века Ние се борим до образоваме нашите български деца че имаме българска държава учим ги на български език на българска история и български дух но това свято призвание, в ръцете на комунизма се превръща в пропаганда изкривявайки историята и учейки децата на грешна представа за истинско Родолюбие. Учат се да благословят определени политически лица и да следват техните идеали без право на собствено мислене и идеали.За съжаление едно от оръжието става руския буквар.
Едно от доказателствата че България След Втората световна война е под Руско влияние е това че в българския буквар буквално се споменава и се слага на почит Ленин.
В мойта очебна библутека за 1 клас имаше
Промиването на децките доши още от радна децка възраст е страшно уръжие в желанието СССР да контролира европейски държави под контрола на кумонизма.
Източният блок е съвкупност от съюзени социалистически държави с комунистическо управление, намиращи се в Централна и Източна Европа с цел да противодействат на Капиталистическия лагер и по-късно Капиталистическа система.
Европа не е сляпа и се опитва по някакъв начин да опази европейската Демокрация.
Съветският съюз, окупирал източните провинции на Германия, блокира достъпа към окупационните зони в Берлин на Франция, Великобритания и САЩ по шосе, чрез железопътен и речен транспорт. С този акт СССР цели западните му съюзници да се откажат от окупационните зони в Берлин, който изцяло е обкръжен от съветската окупационна зона. Изолираното милионно население в 3-те откъснати окупационни зони е обречено на лишения или политически отстъпки от 3-те окупационните сили.
Франция, Великобритания и САЩ в продължение на 11 месеца провеждат впечатляваща хуманитарна акция, като организират така наречения Берлински въздушен мост от другите им окупационни зони в Германия към Берлин. В операцията за превоз на продоволствие участват пилоти и самолети от няколко страни. Полетите са осъществявани до летище Темпелхоф, а британски водосамолети кацат в река Хафел в берлинския район Кладов. Обработвани са средно по 5000 тона товари на денонощие и увеличаването на доставките се спъва от невъзможността да бъдат обработени самолетите.
След провала на действията по блокирането на окупационните зони на западните съюзници СССР вдига блокадата на 11 май 1949 г.
След Втората световна война Германия е разделена и се създават две държави – Германската демократична република и Федерална република Германия (ФРГ), а столицата Берлин е разделена на два града – Западен Берлин и Източен Берлин.
Приетата дефиниция на концепцията за Западна Европа е създадена след Втората световна война, в резултат на Студената война (приблизително 1945 – 1991) и включва всички страни, които застъпват позицията на Съединените щати, противопоставящи се на комунистическия режим в Съветския съюз и страните от Източния блок. Някои от западните държави са станали демокрации – Испания и Португалия, например, са били под диктаторски режими до 1975 г. Други страни, които са влезли неутрална позиция по време на Студената война, като Швейцария и Швеция също се считат за част от Западна Европа.
ЕС
Страните, които са част от Западна Европа (Франция, Великобритания, Ирландия) са едни от най-развитите в света. Те са важна част от ЕС, тъй като Великобритания и Франция са едни от основателките му. В тези страни, както е споменато по-горе, индустрията се е развила, развива се и най-вероятно ще продължи да се развива с бързи темпове.
МО се делят на два вида – междудържавни (правителствени) и недържавни (НПО, неправителствени организации). Под термина МО най-често се разбира междуправителствена организация, поради по-голямата роля и влияние на правителствените организации.
международна организация( МО) за военно сътрудничество, основана с подписването на Северноатлантическия договор на 4 април 1949 г. Седалището на организацията е в Брюксел. Наричан е също Северноатлантически алианс
Първоначално идеята на договора е, че евентуална атака от страна на Съветския съюз срещу някоя от европейските страни членки или САЩ ще се третира като атака срещу самите САЩ, които имат най-голямата армия и могат да окажат най-ефективна военна помощ. До такава атака обаче никога не се стига. Вместо това за първи път в историята на договора САЩ се позовават на член 5 на 12 септември 2001 във връзка с терористичните атаки на 11 септември 2001.
Договорът се позовава на чл. 51 от Устава на ООН, според който страните имат право на отбрана. Тази отбрана може да се осъществява както самостоятелно, така и колективно (с подкрепа от съюзни държави).
Договорът от Брюксел, подписан на 17 март 1948 г. от Белгия, Нидерландия, Люксембург, Франция и Обединеното кралство, се счита за предшественик на споразумението за НАТО. Договорът и съветската блокада на Берлин довеждат до създаването на „Организацията за отбрана“ на „Западноевропейския съюз“ през септември 1948 г.
Северноатлантическия договор, който е подписан във Вашингтон на 4 април 1949 г. Той включва петте държави от „Договора от Брюксел“, плюс Съединените щати, Канада, Португалия, Италия, Норвегия, Дания и Исландия.
Държавите се съгласяват, че въоръжено нападение срещу една от тях, в Европа или Северна Америка, ще се разглежда като нападение срещу всички тях.
Договорът не изисква от членовете да реагират задължително с военни действия срещу агресор.
Създаването на НАТО довежда до някои стандартизации в съюзническите процедури, технологии и военна терминология, което в много случаи означава, че европейските страни възприемат американските практики.
Договорът от Брюксел, подписан на 17 март 1948 г. от Белгия, Нидерландия, Люксембург, Франция и Обединеното кралство, се счита за предшественик на споразумението за за НАТО
- Франция (1948)
- Белгия (1948)
- ЛЮКСЕМБУРГ (1948)
- НИДЕРЛАНДИЯ (1948)
- Обединеното кралство(1948)
Северноатлантическия договор, който е подписан във Вашингтон на 4 април 1949 г. Той включва петте държави от „Договора от Брюксел“, плюс Съединените щати, Канада, Португалия, Италия, Норвегия, Дания и Исландия.
- Франция (1949)
- Белгия (1949)
- Дания (1949)
- Исландия (1949)
- Обединеното кралство(1948)
- Италия (1949)
- Канада (1949)
- ЛЮКСЕМБУРГ (1949)
- НИДЕРЛАНДИЯ (1949)
- НОРВЕГИЯ (1949)
- Съединените щати (1949)
- Португалия (1949)
Гърция и Турция също се присъединяват към съюза през 1952 г., пораждайки серия от противоречиви преговори, в които Съединените щати и Великобритания са основните спорещи, за това как да се включат двете страни към командната военна структура.
Включването на Западна Германия в организацията на 9 май 1955 г. е описано като „решаваща повратна точка в историята на нашия континент“
Франция (1949)Белгия (1949)Дания (1949)Исландия (1949) Обединеното кралство(1948)Италия (1949)Канада (1949)ЛЮКСЕМБУРГ (1949)НИДЕРЛАНДИЯ (1949)НОРВЕГИЯ (1949) Съединените щати (1949)Португалия (1949)Турция (1952)Гърция (1952)Германия (1955).
Исторически план за България през От 2 до 6 април 1956 г. в София е проведен известният Априлски пленум на ЦК на БКП. Тогава първият секретар на ЦК на БКП Тодор Живков, следвайки примера на Никита Хрушчов в СССР, обвинява Вълко Червенков в провеждане на политика на култ към личността и така се сдобива с реалната власт в страната.
Ноемврийският пленум на ЦК на БКП, наричан по-точно Десетоноемврийски пленум,е заседание от 10 ноември 1989 г., на което Централният комитет на Българската комунистическа партия освобождава Тодор Живков от най-високата длъжност в партията (и фактически в държавата) – генерален секретар, която той заема в продължение на 35 години.
Берлинската стена става един от най-известните символи на Студената война. При опит да преминат стената загиват между 136 и 245 граждани на ГДР, бягащи на Запад.
Втора Унгарска република
На 14 декември 1944 г. се образува втори център на властта в Унгария – Временното национално събрание от Дебрецен. На 4 ноември 1945 г. се провеждат свободни избори, на които десницата печели 57%. Въпреки това, п Франц Иосиф Иосиф натиск, се обраува коалиционнио правителство, в което силовите министерства са поверени на комунистите. Комунистите започват бавното превземане на тоталната власт. През 1946 г. монархията е отменена, обявена е Унгарската република. На 10 февруари 1947 г. се подписва Парижкият мирен договор между Унгария и победителите във войната.
Налагат се и сериозни репарации в полза на СССР, Чехословакия и Югославия. Комунистическата партия със съветска помощ унищожава десните партии една след друга, както и социалдемократическата партия. През 1948 г. вече комунистите притежават цялата власт. Това положение се узаконява с приемане на нова конституция и установяване на Унгарската народна република на 20 август 1949 г.
Трета Унгарска република
През 1988 и 1989 г. се извършва мирен преход от комунистическа система към парламентарна демокрация. Унгарска социалистическа работническа партия разпада на две: по-голямата реформистко-комунистеската (по-късно: социалистическа) Унгарска социалистическа партия и по-малката традиционно-комунистическата нова Унгарска социалистическа работническа партия (по-късно: Унгарска работническа партия, Унгарска комунистическа работническа партия), като властта остава в ръцете на Унгарската социалистическа партия. На 23 октомври 1989 г. се възстановява Унгарската република, първите свободни избори се провеждат през март 1990 г., в резултат на които идва на власт дясно-центристко правителтво.
На 23 август 1989 г. Унгария отменя ограниченията на границата си с Австрия и голям брой бежанци от ГДР се възползват от това. През септември лидерът на ГДР Ерих Хонекер подава оставка. На 9 ноември министър-председателят на Правителството на Източна Германия Гюнтер Шабовски обявява отмяната на ограниченията за излизане от Германската демократична република. Голямо множество от източни берлинчани нахлуват в Западен Берлин. Започва демонтажът на стената от гражданството.
Само няколко секции от стената са запазени – в района на Потсдамер Плац, недалече от река Шпрее (East Side Gallery), и на Бернауер Щрасе.
Под Обединение на Германия обикновено се има предвид присъединяването на Германската демократическа република към Федерална република Германия на 3 октомври 1990 след над 40-годишно разделение на двете държави. Формално към ФРГ се присъединява и Западен Берлин, макар че той политически, икономически и културно е бил тясно свързан с нея, а не с обкръжаващата го териториално ГДР. Обединената държава запазва името Федерална република Германия.

Към НАТО се присъединяват
След края на Студената война, първото разширяване на НАТО е обединението на Германия на 3 октомври 1990 г., когато бившата Източна Германия става част от Федерална република Германия и съюза.
Адаптирания договор за конвенционалните въоръжени сили в Европа, подписан през 1999 г. Политиката на френския президент Никола Саркози води до основна реформа на военната позиция на Франция, което завършва със завръщането на Франция към пълноправно членство на 4 април 2009 г. – Франция се присъединява отново към обединеното военно командване на НАТО, като същевременно поддържа независими ядрени възпиращи сили.
С идването на Михаил Горбачов на власт в Съветския съюз започва процес на перестройка. Това оказва въздействие и върху останалите социалистически страни, които са членове на Организацията на Варшавския договор и Съвета за икономическа взаимопомощ. България, не без основание сочена за един от най-верните на СССР съюзници по онова време, също обявява курс към преустройство на съществуващата в страната обществено-политическа и икономическа система.
В България Тодор Живков констатира в различни изказвания, че досегашната система не успява да отговори на нуждите от промяна на тогавашното общество („ние имаме работа с недоразвито общество“, „Социализъмът е едно недоносче“) и се начертава рамка на ново обществено устройство – демократично начало на държавата.
През есента на 1989 г. Живков прави опити да посети Москва, но те са отхвърлени от Горбачов, което е изтълкувано от ръководството на БКП като сигнал, че той е в немилост пред съветското правителство. На 24 октомври външният министър Петър Младенов изпраща остро критично към диктатора писмо до партийното ръководство и два дни по-късно подава оставка. Открито се обявява срещу Живков и свързвания с Москва Андрей Луканов, който привлича на своя страна министър-председателя Георги Атанасов и военния министър Добри Джуров. Те са подкрепяни от съветския посланик генерал Виктор Шарапов.
Петър Тошев Младенов е политик от Българската комунистическа партия, държавен глава на Народна република България – последен председател на Държавния съвет и първи председател (президент) на Народната република.
През 1971 г. става министър на външните работи и остава на тази длъжност в 4 поредни правителства до 1989 г.
В началото на 1985 година е част от специална временна комисия от висши функционери, която координира т.нар. Възродителен процес.
Възродителният процес е опит на Българската комунистическа партия при съучастието на Българския земеделски народен съюз – казионен да наложи насилствена асимилация на мюсюлманското население (турци, помаци, татари и роми).
Заменя Тодор Живков също и като председател на Държавния съвет на 17 ноември 1989 г. След промяна на Конституцията на 3 април 1990 г. Държавният съвет е разформирован и Младенов е избран за председател (президент) на Народната република.
По време на кампанията за ВНС през 1990 г. става известен видеозаписът на кинорежисьора Евгений Михайлов от протестния митинг на 14 декември 1989 г. с искането за отмяна на чл. 1 от Живковата конституция за ръководната роля на БКП, в който Младенов изрича „По-добре танковете да дойдат.“.Младенов отрича, твърди че неправилно са разбрали думите му и е казал „Станко (Тодоров) да дойде“, но общественото мнение вече е разбунено. След студентските вълнения от лятото на 1990 г. той се оттегля от поста (и от активния политически живот) на 6 юли 1990 г., като до смъртта си продължава да твърди, че записът е манипулиран.
Умира на 31 май 2000 г. в резултат на дългогодишно сърдечносъдово заболяване.
През Първата световна война. в Русия става актуален въпросът за автономията на Полша и Финландия. След края на войната и изтеглянето на Русия Полша става отново независима държава. Република Полша е държава в Централна Европа. Тя граничи с Германия на запад, с Чехия и Словакия на юг, с Украйна и Беларус на изток, и с Литва и Русия (Калининградска област) на север, както и с Балтийско море.
Независима Чехословакия
През 1938 Хитлер анексира Австрия чрез аншлус и на 15 септември настоява населената с немци Судетска област да бъде предадена на Германия. Бенеш отказва, но Великобритания и Франция не желаят война и поставят ултиматум на чехословашкото правителство, което е принудено да отстъпи.
През април 1945 Червената армия освобождава Чехословакия и така страната е възстановена под съвместното управление на комунистическата партия (ЧКП) и завърналото се от изгнание правителство на Бенеш. Разочарованите от Запада чехословаци възприемат положително ЧКП и сближаването с СССР. Комунистите печелят изборите през май 1946 с 38% от гласовете, а членството в партията е нараснало от 27 000 на 1,1 милиона души само за една година.
Съветският съюз под ръководството на Леонид Брежнев обаче не допуска отслабването на съветското влияние и заедно със страните от Варшавския договор окупира Чехословакия през август 1968, слагайки край на движението.
Комунистическото управление приключва с т.нар. Нежна революция в края на 1989 година.[
Чешка република
Близо 2,5 милиона чехословаци се подписват в петиция за референдум дали страната да остане единна, но политическата класа пренебрегва това искане. Така на 1 януари 1993 Чехословакия престава да съществува и от нея се образуват Словакия и Чехия.
На 12 март 1999 г. Полша, заедно с Унгария и Чехия, е приета в състава на НАТО.Така за първи път военната организация приема страни, които преди това са били нейни врагове. Това разширяване предизвиква недоволството на Русия, но руският президент Борис Елцин в крайна сметка отстъпва и се създава група за сътрудничество между алианса и Москва.
Влианието на РУСИЯ и Комунизма се измества все по на исток от Европа.
България
На България и е трудно да ости мирното време,имаме Държава, но това дава възможност да погледнем към света, и отново трябва да преживем ужаса нойните и тяхните последици.
Деветосептемврийският преврат е насилствено завземане на централната и местната власт в Царство България, организирано от опозиционната политическа коалиция Отечествен фронт и извършено през нощта на 8 срещу 9 септември 1944 година.
Гласуването е проведено на 18 декември 1949 година на 27 ОНС ( 1НС- на Народна република България.)17.01.1950 – 02.11.1953г Фердинанд Тодоров Козовски е български комунист, политически и военен деец, офицер, генерал-лейтенант. Председател на Народното събрание (1950 – 1965). Свои листи, съгласувани с ръководството на Българската комунистическа партия (БКП) издигат самата БКП, БЗНС (казионен), Отечественият фронт и други казионни организации. Изборите се провеждат при тотален контрол от страна на режима и без участието на опозиционни кандидати, като резултатите масово се фалшифицират.
Ако се спази номерацията на предходните парламенти, то е 28 ОНС(2НС- на Народна република България.)14.01.1954 – 11.12.1957 Фердинанд Тодоров Козовски - председател на народното събрани.
Защитата на Георги Димитров на Лайпцигския процес му донася световна известност и широка популярност в средите на комунистическото движение по света и ръководни позиции в Коминтерна.
През 1923 година Георги Димитров ръководи Септемврийското въстание, след чийто провал работи като функционер на Коминтерна в Москва, Виена и Берлин.
Георги Димитров се връща в България през 1945 година и оглавява формиращия се тоталитарен режим в страната, като от 1946 година е министър-председател.
След продължили с години разнородни здравословни проблеми, той умира през 1949 година в санаториума „Барвиха“ край Москва.
Димитров и Коларов организират чистка в ръководството на БКП, все още контролирано от техни открити противници.
За провеждане на новата линия в България, там са изпратени трима функционери на Коминтерна, свързани със съветската политическа полиция – Георги Дамянов, Станке Димитров и Трайчо Костов. Те успяват да овладеят партийната организация в страната, отстранявайки противниците на Георги Димитров, налагайки на Шестия пленум на ЦК в края на 1935 г. инициираната от Димитров и обявена малко по-рано на Седмия конгрес на Коминтерна нова линия на сътрудничество с некомунистически организации, чрез така наречените „единни фронтове“.
Вълко Вельов Червенков е български политик, лидер на Българската комунистическа партия от 1949 до 1954 г.,
През есента на 1924 година, заедно с Яко Доросиев и Иван Минков, влиза в т.нар. Специална наказателна група към ЦК на БКП (т.с.), която трябва да координира терористичната дейност на Военната организация на партията. През 1925 г. е задочно осъден на смърт за множество планирани убийства, наредени от БКП (т.с.) и Коминтерна.
През есента на 1925 година Вълко Червенков заминава за Съветския съюз, където става член на Всесъюзната комунистическа партия (болшевики). Жени се за сестрата на българския комунистически деец Георги Димитров, което изиграва важна роля за кариерата му.
Завербуван е от НКВД като агент на съветските тайни служби с кодовото име Спартак.
Завръща се в България в края на септември 1944 г. и влиза в ръководството на БРП (к.). От 3 октомври 1944 г. е вече член на Политбюро на ЦК на БРП (к.) и остава такъв до 4 ноември 1962 г.
С пристигането на Георги Димитров на 6 ноември 1945 г. в България започва политика на „култ към личността“.
Култ към личността“ възниква, когато даден индивид използва масмедиите, пропаганда или други методи, за да създаде идеализиран или героичен публичен образ, често чрез безвъпросно ласкателство и венцехваление. Култовете към личността са обикновено асоциирани с диктаторските режими.
От 2 до 6 април 1956 г. в София е проведен известният Априлски пленум на ЦК на БКП. Тогава първият секретар на ЦК на БКП Тодор Живков, следвайки примера на Никита Хрушчов в СССР, обвинява Вълко Червенков в провеждане на политика на култ към личността и така се сдобива с реалната власт в страната.
Ако се спази номерацията на предходните парламенти, то е 29 ОНС(3НС- на народна република България.) 13.01.1958 – 04.11.1961г. Фердинанд Тодоров Козовски - председател на народното събрани.
Ако се спази номерацията на предходните парламенти, то е 30 ОНС(4НС- на народна република България.) 13.01.1958 – 04.11.1961г. Фердинанд Тодоров Козовски - председател на народното събрани.
Сава Цолов Гановски (Трудин) е български и съветски философ, български педагог, партизанин и политик от Българската комунистическа партия (БКП). председател на 4 народното събрани
Фердинанд Тодоров Козовски починал 12 септември 1965 г.
Ако се спази номерацията на предходните парламенти, то е 31 ОНС(5НС- на народна република България.) 11.03.1966 – 18.05.1971 Сава Цолов Гановски (Трудин) председател на народното събрани.
През 1944 – 1945 г. Сава Гановски е директор на печата.
През 1952 година Сава Гановски става академик и член на Президиума на БАН, от 1952 до 1956 година е секретар на Отделението за история, археология и философия, а през 1957 – 1959 година е заместник-председател на академията. След това е директор на Института по педагогика (1959 – 1967).
Депутат от V до IX народно събрание (1966 – 1990). Председател на V народно събрание (1966 – 1971).
Ако се спази номерацията на предходните парламенти, то е 32 ОНС(6НС- на народна република България.) 07.07.1971 – 09.03.1976 Георги Трайков Гировски,Владимир Бонев Амиджин председател на народното събрани.
Георги Трайков Гировски е български политик, лидер на Българския земеделски народен съюз, министър на земеделието (1946 – 1950) и председател на Президиума на Народното събрание (1964 – 1971) и съответно държавен глава на България от 23 април 1964 година до 6 юли 1971 година.
Владимир Бонев Амиджин е български политик от БКП.
Ако се спази номерацията на предходните парламенти, то е 33 ОНС(7НС- на народна република България.) 15.06.1976 – 07.04.1981 Владимир Бонев Амиджин председател на народното събрани.
Участва в комунистическото движение през Втората световна война. От юли 1944 година е ръководител на софийската бойна организация.
След 9 септември 1944 година е първи секретар на XI районен комитет на БКП в София. Между 1945 и 1946 г. е инструктор на Областния комитет на БКП в София. В периода 1946 – 1948 г. е първи секретар на ОК на БКП в Кюстендил и член на Областния комитет на БКП в София. Председател на ГК на Отечествения фронт в София (1948 – ноември 1950). От ноември 1950 г. е секретар на Националния съвет на ОФ[2]. Освен това е бил първи секретар на Окръжния комитет на БКП в Кюстендил.[3] От 1958 до 1961 г. е кандидат-член на ЦК на БКП. От 1961 до 1989 година е член на ЦК на БКП, а между 1966 – 1972 година е член на Секретариата на ЦК на БКП[4]. В периода 1962 – 1972 г. е главен секретар и първи заместник-председател на Националния съвет на ОФ. Член на Държавния съвет (1981 – 1989). От 1982 г. е председател на ЦК на борците против фашизма и капитализма. През 1989 година е изваден от ЦК на БКП.
Ако се спази номерацията на предходните парламенти, то е 34 ОНС(8НС- на народна република България.) 16.06.1981 – 21.03.1986 Станко Тодоров Георгиев председател на народното събрани.
Ако се спази номерацията на предходните парламенти, то е 35 ОНС(9НС- на народна република България.) 17.06.1986 – 03.04.1990г. Станко Тодоров Георгиев председател на народното събрани.
От 1936 г. се включва в дейностите на Работническия младежки съюз (РМС) и през 1939 г. е член на Окръжния му комитет. До 1941 г. е завеждащ синдикалната работа на ОК на РМС, след това отива войник в Серео.
През юли 1943 г. минава в нелегалност и е задочно осъден на смърт.
В края на 1943 до септември 1944 г. е член в щаба на бойните групи на БКП, действащи в София. През 1944 г. е арестуван, но успява да избяга по време на бомбардировките през март същата година. Член на БРП (т.с.) е от август 1944 г. и същевременно член на Областния комитет на РМС в София.[2] Около 9 септември 1944 г. е член на оперативното бюро за охрана на демонстрациите. Бюрото работи още и за координиране на въоръжените сили в столицата.
Между 11 юли 1957 и 11 декември 1959 г. е секретар на ЦК на БКП, както и от 19 ноември 1966 до 6 юли 1971 г., като през този период е вторият човек в партийната йерархия.
След приемането на Конституцията от 1971 г. оглавява Министерския съвет, като заема този пост до 1981 г. След това от 1981 до 1990 е председател на VIII и IX народно събрание.
То̀дор Хрѝстов Жѝвков е политик от Българската комунистическа партия (БКП), който между 1954 и 1989 година оглавява тоталитарния режим в Народна република България (НРБ).
Станко Тодоров Георгиев участва в подготовката на пленума от 10 ноември 1989 г., довел до свалянето на Тодор Живков.
Тодоров изпълнява длъжността на държавен глава за кратко време – от 6 юли до 17 юли 1990 г.
Към края на 1990 г. се оттегля от политическия живот.
Умира в София на 17 декември 1996 г.
Руското влияние в България се усеща, следвайки неговите промени.
След смъртта на Константин Черненко, по предложение на външния министър Андрей Громико, на 11 март 1985 г. Михаил Горбачов е избран за генерален секретар на КПСС. Той става първият партиен лидер, роден след Великата октомврийска социалистическа революция от 1917 г.
Продължава от 1947 до разпадането на Съветския съюз през 1991.
Разпадането на СССР е процесът на дезинтеграция в икономиката, социалната структура, обществената и политическата сфера на СССР, който довежда до прекратяване на неговото съществуване, оповестено официално на 26 декември 1991, с декларация на Върховния съвет на СССР,[1] признаваща независимостта на съюзните републики и създаването на Общността на независимите държави (ОНД), макар че пет от страните я ратифицират по-късно или не я ратифицират.
Михаил Сергеевич Горбачов политиката му довежда до края на Студената война, до мирното оттегляне на КПСС от властта и разпадане на Съветския съюз. Носител е на Нобелова награда за мир 1990 г.
През март 1990 г. Горбачов става първият (и единствен) президент на СССР, след като е избран от Конгреса на народните депутати.
БКП предусеща ситуацията и за да запази власта в България предприема 3 важни стъпки:
1 стъпка: Ноемврийският пленум на ЦК на БКП, наричан по-точно Десетоноемврийски пленум, е заседание от 10 ноември 1989 г., на което Централният комитет на Българската комунистическа партия освобождава Тодор Живков от най-високата длъжност в партията (и фактически в държавата) – генерален секретар, която той заема в продължение на 35 години.
2 стъпка: Българската комунистическа партия (съкратено БКП) е политическа партия в България, която управлява страната в периода от 1944 г. до 1990 г. Сменя своето име на Българската социалистическа партия (съкратено БСП) е лявоцентристка социалдемократическа политическа партия в България.
Александър Василев Петровски – Лилов е учен и политик от Българската комунистическа партия БКП и по-късно от наследява Българска социалистическа партия БСП. През 1977 – 1983 година той е неформален първи заместник на лидера Тодор Живков и втори човек в йерархията на тоталитарния режим.
Станко Тодоров Георгиев участва в подготовката на пленума от 10 ноември 1989 г., довел до свалянето на Тодор Живков.
Тодоров изпълнява длъжността на държавен глава за кратко време – от 6 юли до 17 юли 1990 г.
Петър Тошев Младенов е политик от Българската комунистическа партия, държавен глава на Народна република България – последен председател на Държавния съвет и първи председател (президент) на Народната република България. 3 април 1990 – 6 юли 1990г
3 стъпка: Събранието е свикано след оставката на Тодор Живков на 10 ноември 1989 г. и постигнатите споразумения на Националната кръгла маса. Изборите за него са първите свободни и демократични избори в страната, проведени след 1931 г.
Седмото велико народно събрание е Велико народно събрание на Република България, което работи от 10 юли 1990 до 2 октомври 1991 г., когато се саморазпуска. Основна цел на събранието е изработване и приемане на нова Конституция на България.
Избрани са 400 народни представители – 366 мъже и 34 жени. Част от народните представители са избрани по мажоритарната система, а друга част – по пропорционалната система.
Конституцията на Република България е основният закон на Република България. Приета е на 12 юли 1991 г. от VII велико народно събрание.
След изменения в предходната Конституция, приети през пролетта на 1990 г. (ДВ 29) и Закон за избиране на Велико народно събрание, последното приема КР България за около година. Четвъртото гласуване (чрез подписване) завършва на 12 юли 1991 г., на следващия ден КР България е обнародвана (ДВ 56) и влиза в сила.
Но не предвижда - Протестът е свързан с работата на ВНС и политическата криза, започнала според П. Цеков на 4 април 1991 г.
Правителство на Любен Беров
Правителството на Любен Беров (1992 – 1994) е съставено от граждански експерти и се ползва с парламентарната подкрепа на ДПС и на БСП. Макар че то декларира, че ще продължава да изпълнява програмата на СДС, привърженици на СДС започват масови протести (митинги, гладни стачки, палаткови лагери), а парламентарната група на СДС прави шест неуспешни опита да го свали чрез вот на недоверие. Правителството не успява да стабилизира политическия живот, да реформира държавните институции и да стартира приватизацията на губещите предприятия, престъпността в страната расте. Все пак е направена важна стъпка в модернизирането на данъчната система с въвеждането на данък добавена стойност.
През февруари 1994 г. България се присъединява към програмата на НАТО „Партньорство за мир“ и става асоцииран член на съюза.
Минава малко време преди на 29 март 2004 г. към НАТО се присъединяват България, Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия и Словения.
Няма коментари:
Публикуване на коментар